Kešu orechy nie sú orechy, napriek tomu pomôžu

Kešu orechy a zdravie
Kešu orechy

Kešu orechy sa začínajú čoraz viac používať vedľa tradične využívaných lieskových, vlašských či búrskych orieškov. Jedná sa ale vlastne o nažky z nepravého plodu stromu ledvinovník západnej (Anacardium occidentale L.), ktorý je radený do čeľade ledvinovníkovitých. Ten má pôvodný domovinu v Južnej Amerike, konkrétne v Brazílii, odkiaľ sa aj s prispením portugalských conquistadorov začal šíriť ďalej do sveta. Kešu orechy, hoci sa vlastne nejde o orechy, sú v každom prípade veľmi zdravé.

Mohlo by vás zaujímať: do čeľade ledvinovníkovité býva oi. Radený aj mangovník, ktorého plodom je ďalšie zdraviu prospešná potravina, totiž mango.

Účinky kešu orechov: prirodzené antidepresívum etc.

Kešu orechy sú bohatým zdrojom účinných látok. Nachádza sa v nich totiž napr. Taníny, tryptofán, vitamíny B1, B2 alebo C a minerálne látky. Jedná sa predovšetkým o horčík, ale aj o fosfor, mangán, meď alebo zinok. Ich súčasťou je však aj veľké množstvo omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Z pozitívnych účinkov býva na prvom mieste uvádzať posilňovanie nervovej sústavy, v dôsledku čoho sú odporúčané pri stavoch podráždenosti či nervozity a dokonca aj pri depresiách. Ide teda o účinné prírodné antidepresívum, ktoré tiež zlepšuje funkcie pamäti.

Kešu orechy možno konzumovať aj v prípadoch veľkej psychickej a fyzickej únavy a pri slabosti. Navyše pomáhajú naprávať zlé trávenie a účinkujú aj pri zápche. Fungujú aj v prípade srdcových ťažkostí, teda napr. Pri arytmii, zároveň znižujú hladinu cholesterolu v krvi a prospievajú cievam. Pozitívny vplyv majú aj na svaly, zrak, pokožku, nechty alebo vlasy. Opomenúť nesmieme ani ich antioxidačné účinky, ochranu proti žlčovým kameňom a odporúčané sú tiež pri angíne pectoris. U mužov navyše podporujú tvorbu spermií a u žien môžu pomôcť pri bolestivej menštruácii.

Upozorňujeme: kešu orechy si síce môžete dopriať denne, avšak pozor na solenej variantu. Soľ, zvlášť tá klasická kuchynská, totiž nie je úplne najzdravšie. A doplňme, že na nich existuje alergie.

V akej forme si možno kešu orechy zaobstarať?

Ak ste sa rozhodli pre nákup kešu orechov, možností máte celý rad. Vyššie sme uviedli ich solenej variantu, k dispozícii sú však tiež čisto prírodné, pražené, prípadne s rôznymi prísadami, ako sú karob, čokoláda alebo med. Zohnať potom možno aj kešu maslo, ktoré sa môže stať výbornou súčasťou rodinných raňajkami. Kešu orechy je samozrejme možné využiť aj na dochutenie rôznych pokrmov vrátane šalátov. Vašej kulinárske fantáziu skrátka a dobre medze nekladú.

Zaujímavosť na záver: nepravé plody ľadvinovníka, ktoré sú často nazývané „kešu jablka“, sa v niektorých častiach sveta tiež používajú v kuchyni, a to napr. Pri príprave kompótov či džemov.

Kontrola článku:
Dátum
Článok o
Kešu orechy
Hodnotenie autora
51star1star1star1star1star

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*