Kapucínka väčšia a jej účinky

Latinský názov: Tropaeolum majus

BBylinka, ktorá má až neuveriteľný vplyv na naše zdravie, najmä kvapky z kapucínky môžeme len odporučiť, právom je označovaná ako prírodné antibiotikum. Ale pekne po poriadku:

Výskyt: pôvodná domovinou kapucínky je Južná Amerika. V 19. storočí sa ale dostala do Európy a aktuálne sa pestuje aj u nás (tu je známa aj ako žerucha či kapucínka). Zdivočené pritom na mnohých miestach celého sveta, pričom sa jej darí najmä na slnku vo vlhkej pôde.

Opis a účinné látky: patrí do čeľade lichořeřišnicovitých. Jedná sa o jednoročnú bylinu (ďalšie druhy sú však vytrvalé) s mäsitú, poliehavý či popínavou stonkou s dĺžkou až 5 m a řapíkatým listy. Kvety sú päťpočetné súmerné. Majú pritom oranžovo-žltú farbu s červenými pruhmi. Plodom je trojpúzdrová kapsula špinavo hnedej farby. Kvitne od mája (v strednej Európe od júna) do októbra. Kapucínka obsahuje množstvo látok (flavonoidy a pod.), Samotnú účinnou látkou je však glykozid glukotropaeolin – benzylglukosinolát, ďalej hydrolyzovaný na horčičný metabolit.

Užitočné časti: celá bylina je požívateľná. Využívaná je teda čerstvá šťava (napr. V kvapkách), ale aj čerstvá či sušená semená, kvety a listy.

Účinky kapucínky na ľudské zdravie

Hoci je kapucínka vďaka vzhľadu často pestovaná pre svoju krásu, má tiež mnohé liečivé účinky – antibiotické, antibakteriálne a antivirotické. Vyššie spomenutá látka glukotropaeolin sa vylučuje močom a v menšej miere dýchacími cestami. Ešte než však naše telo opustí, pôsobí bakteriostaticky na stafylokoky, Proteus vulgaris, streptokoky, salmonely a pod. Pomáha teda predovšetkým pri liečbe zápalov močového mechúra a kladne účinkuje aj pri zápaloch horných ciest dýchacích.

Pozitívnych účinkov kapucínky možno však nájsť ďaleko viac. Môžete ju používať pri liečbe žalúdočných vredov, zápalov vaječníkov či prostaty. Navyše zlepšuje imunitu, činnosť CNS, posilňuje organizmus a preventívne pôsobí proti mnohým infekčných chorobám. Túto rastlinu je možné dostávať do tela formou tabliet či čajov, tinktúra z kapucínky však zároveň pomáha bojovať proti akné, lišajom či oparom a zároveň podporuje rast a celkové zdravie vlasov.

Náš tip: užívať kapucínky by ste mali raz denne ako prevenciu a trikrát denne, ak máte nejaké problémy, bez toho aby ste sa museli obávať akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Nehrozí predávkovanie ani nebezpečenstvo pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Kvapky z kapucínky

Odporúčame: Ak vás trápia časté problémy s bolesťami v krku ako prevencia a pri prvých príznakoch využite kvapky z kapucínky – 10 kvapiek 3-5x denne, kvapky pôsobí veľmi efektívne. Kvapky sú bežne dostať napríklad v lekárňach Dr. Max za cenu okolo 100 Sk. Z našich skúseností môžeme využitie kvapiek len odporučiť!

Recepty z kapucínky

Čaj z kapucínky: aj keď vás žiadne problémy aktuálne netrápi, vzhľadom k vyššie uvedeným kladným vplyvom na ľudské zdravie si môžete pravidelne pripravovať čaj. Ako na to? Stačí jednu lyžičku rezaných sušených listov zaliať šálkou horúcej vody, nechať zhruba 10 minút lúhovať a potom precediť. V prípade prípravy čaju z čerstvých listov doporučujeme použiť dve lyžičky.

Kontrola článku:
Dátum
Článok o
Kapucínka väčšia a jej účinky
Hodnotenie autora
51star1star1star1star1star

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*