Echinacea purpurová: účinné prírodné antibiotikum

Latinský názov: Echinacea purpurea

Echinacea purpurová
Echinacea

Echinacea purpurová sa radí medzi účinné prírodné antibiotiká. Výrazne pritom podporuje imunitu, pretože stimuluje imunitný systém. Už severoamerickí indiáni ju v minulosti používali na prevenciu a liečbu nádchy a bolesťou v krku, k čomu možno echinaceu ostatne používať aj v 21. storočí, všetko ale postupne …

Výskyt: pôvodnou domovinou echinacey je Severná Amerika. Dnes sa však pestuje aj na ďalších miestach, a to vrátane európskeho kontinentu.

Opis a účinné látky: echinacea purpurová je rovnako ako mnoho ďalších liečiviek radená do čeľade astrovité. Jedná sa o trvalku, ktorá môže dorastať až do výšky 100 cm. Listy sú chlpaté, stopkaté a kopijovité vajcovité. Květa majú predovšetkým purpurovú farbu, čo napokon dokladá aj druhový názov rastliny. Doba kvitnutia je od júla do októbra. Echinacea obsahuje mnoho účinných látok ako napr. Silice, triesloviny, flavonoidy, polysacharidy, mastné kyseliny, fenolické látky či isobutylamidy.

Užitočné časti: používaná je v podstate celá rastlina.

S čím nám môže echinacea pomôcť?

Echinacea purpurová sa radí medzi účinné prírodné antibiotiká. Výrazne pritom podporuje imunitu, pretože stimuluje imunitný systém. Už severoamerickí indiáni ju v minulosti používali na prevenciu a liečbu nádchy a bolesťou v krku, k čomu možno echinaceu ostatne používať aj v 21. storočí. Pomôcť navyše dokáže aj v prípade nachladnutia, chrípky a angíny. Okrem toho má však aj mnohé ďalšie liečivé účinky. Tak napr. kladne pôsobí na horné dýchacie cesty, ktorým dokáže uľaviť aj pri zápaloch a infekciách.

Echinaceu možno nasadiť aj v prípade zápalu močového mechúra a stredného ucha. Ženám môže navyše pomôcť pri vaginálnych infekciách, mužom zase so zápalom prostaty. Obe pohlavia potom ocenia jej pozitívne vlastnosti pri zápaloch ďasien, zle sa hojacich ranách a ďalších problémoch s pokožkou. Podľa všetkého môže echinacea pomáhať aj pečeni a dokonca sa o nej hovorí ako o súčasti podpornej liečby nádorových ochorení. Z toho teda vyplýva, že sa jedná o veľmi zaujímavú bylinku.

Odporúčame: hoci by echinacea nemala mať žiadne vedľajšie účinky, tehotné a dojčiace ženy by mali jej konzumácii skonzultovať s lekárom. Táto trvalka by nemala nijako vadiť deťom, niekedy sa však môžu objaviť alergické reakcie.

Kde si echinaceu zaobstarať?

Echinacea je súčasťou mnohých zmesí, ktoré dostať v lekárňach. Býva predávaná v kombinácii so zinkom, vitamíny, ale napríklad tiež zázvorom. Tieto zmesi predovšetkým podporujú imunitu a majú aj ďalšie zaujímavé účinky. Niektoré z týchto prípravkov však môžu byť trochu drahé. Lenže ako už sme naznačili v úvode, echinaceu si je možné vypestovať aj v našich podmienkach, takže ju môžete mať doma a zároveň ušetriť.

Pestovanie – echinacea:

Echinaceu nemusíte pestovať iba pre jej liečivé účinky, pretože ide aj o okrasnú rastlinu, ktorá sa bude vynímať na každej záhrade. Pestovanie je každopádne skutočne jednoduché, pretože sa jedná o veľmi nenáročnú bylinu. Semienka si doma vysejte ideálne v marci a už za cca dva mesiace budete mať sadeničky, ktoré zasadíte na záhon. Třapatce pritom vyhovujú ľahšie pôdy a slnečné miesta, takže jej nevadí ani suchšie prostredie.

Kontrola článku:
Dátum
Článok o
Echinacea purpurová
Hodnotenie autora
51star1star1star1star1star

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*