Cibetková káva aneb zoznámte sa s najdrahšou kávou sveta

Cibetková káva

Dnes trochu odskočíme od sveta byliniek a predstavíme si cibetkovu kávu. Cibetková káva je káva, ktoré má, ako samotný názov napovedá, niečo spoločné s cibetky. Ak sa však domnievate, že ide o rastliny, nemáte pravdu. V skutočnosti totiž ide o malé šelmy, ktoré sa správne nazývajú ovíjač škvrnitý a žijú na niekoľkých kontinentoch. Čo teda majú tieto živočíchy spoločného s kávou? Cibetky sa okrem hmyzu živia tiež tropickými rastlinami, a to vrátane plodov kávovníka. Tie následne prejdú ich zažívacím ústrojenstvom a získavajú jedinečnú chuť. Preto je Cibetková káva jedným z najvyhľadávanejších, ale aj najdrahších nápojov sveta.

Mohlo by vás zaujímať: táto káva pochádza z juhovýchodnej Ázie. Jej pôvodný názov znie Kopi Luwak, čo sú indonézskej termíny pre „kávu“ a práve „cibetky“.

Cibetková káva nie je len chutná

Pre mnohých ľudí asi nepredstavuje cibetková káva nič vábneho. Lenže pre ďalšie sa jedná o jedinečnú pochutinu, pretože po prechode tráviacim traktom cibetiek získava jemnejšiu chuť. Prečo je ale vlastne tak drahá? Predovšetkým vďaka tomu, že sa jedná o nedostatkový tovar. Zberači totiž musí hľadať trus divokých cibetiek a ročne je týmto spôsobom nazbierané a následne vyrobených len pol tony kávy, hoci niektoré zdroje uvádzajú dvojnásobné množstvo. Pokiaľ ju v každom prípade budete chcieť ochutnať, pripravte sa na to, že sa musíte udrieť po vrecku.

Upozorňujeme: nazbieraný trus cibetiek je pochopiteľne poriadne prepláchnutý a následne dochádza ku klasickému procesu praženia.

Pýtate sa, ako asi môže tento nápoj chutiť? Väčšina ľudí sa zhodne na tom (hoci sa niekedy názory líšia), že cibetková káva má chuť medzi čokoládou a karamelom. Čo sa týka účinkov, tie sa samozrejme nelíši od klasického „kafe“. Telu teda dodáva energiu a dokáže povzbudiť pri únave. Káva však býva doporučovaná tiež pri astme, teda chronickom zápalovom ochorení dýchacích ciest. Kofeín totiž uvoľňuje priedušková svalstvo, takže podľa vedeckých štúdií môže astmatikom skutočne pomôcť.

Odporúčame: kofeínu sú na druhú stranu pripočítané aj niektoré negatívne vplyvy na náš organizmu, aspoň vo veľkom množstve. Preto by samozrejme Cibetková kávu mali konzumovať len dospelí, a to ešte len tí, ktorí napr. Nemajú problémy so srdcom.

Skutočne je cibetková láva tak jedinečná?

Aj keď by sa mohlo zdať, že je cibetková káva naozaj jedinečný nápoj, niekedy sa hovorí o tom, že za jej úspechom nestojí ani tak chuť ako skôr marketing. O tom síce môžeme špekulovať, avšak si ju môžete sami vyskúšať a urobiť si obrázok. Avšak pozor! Na Cibetková káve sa pochopiteľne chce priživiť veľa ľudí, a tak nie všetky varianty, ktoré sú k dispozícii, patrí ku skutočne kvalitným. Niekedy je totiž za ňu vydáva niečo, čo s ňou nemá nič spoločné a inokedy býva zmiešaná s tradičnými kávovými zrnami. Pred zaobstaraním si teda určite radšej preverte, čo vlastne kupujete! Za nás môžeme odporučiť kávu Gayo Highlands Kopi Luwak – výborná kvalita.

Kontrola článku:
Dátum
Článok o
Cibetková káva
Hodnotenie autora
51star1star1star1star1star

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*