Acai berry: zdravé tropické ovocie

Acai berry
Acai bobule

O existencii bobúľ acai už ste s najväčšou pravdepodobnosťou počuli. V súčasnej dobe sa tiež jedná o veľmi „prepieranie“ ovocie, pretože sa z neho vyrábajú zdravé (nielen) nápoje. Acai sú pritom plody tropické palmy s názvom Euterpe brazílska (Euterpe oleracea), ktorá sa však vo svojej pôvodnej domovine, teda v Brazílii nazýva práve acai. Tento strom môže dorastať až do výšky 20 metrov, však často býva aj niekoľkonásobne nižšia. V každom prípade produkty z jeho plodov rozhodne stojí za to, aby ste ich zaradili do rodinného jedálnička.

Plody acai ako výtečné antioxidanty

Tieto plody sú mnohokrát nazývané tiež acai berry. Zaujímavejšie je však obsah účinných látok. Nachádza sa v nich totiž vláknina, omega-3, 6 a 9 nenasýtené mastné kyseliny, veľké množstvo vitamínov, a to C a zástupcovia skupiny B, ďalej beta-karotén (provitamín A), flavonoidy a minerálne látky ako draslík, vápnik, magnézium či zinok. Niektoré z týchto a ďalších látok sú pritom výbornými antioxidanty, takže konzumáciou acai môžete účinne bojovať s voľnými radikálmi, čím by ste mali spomaliť proces starnutia. Rozhodne teda „bod“ pre toto ovocie.

Hovorí sa však aj o mnohých ďalších kladných účinkoch na ľudské zdravie, hoci vedci mnohé z nich zatiaľ tak úplne nepotvrdili. V každom prípade bývajú výrobky z bobúľ acai často doporučované v priebehu procesu chudnutia, pri detoxikácii organizmu, ale pozitívne by mali pôsobiť aj na imunitu alebo znižovanie hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Zároveň sa hovorí o ich vplyve na tráviaci systém, krvný obeh, prípadne o účinnej prevencii proti nádorovým ochoreniam.

Upozorňujeme: acai berry obsahujú pomerne vysoké množstvo sacharidov. S ich konzumáciou to teda určite nepreháňajte, hoci sa v žiadnom prípade nejde o najnezdravších cukry na svete.

Acai berry čerstvé nezoženiete. V akej forme si ich zaobstarať?

Bobule acai síce vzhľadom pripomínajú čučoriedky, avšak väčšinu tvoria pecka. To nás však príliš trápiť nemusí, pretože čerstvé je v Českej republike rovnako nezoženiete. Ide totiž o ovocie, ktoré veľmi zle znáša transport. Zvyčajne sa teda dajú zaobstarať vo forme prášku, šťavy, džúsu či sušené, prípadne ako kapsuly a k dispozícii je tiež pyré. A ako vlastne acai berry používať v kuchyni? Okrem zakúpené šťavy či džúsu si môžete pripraviť aj ďalšie nápoje, pretože tieto bobule sa môžu stať perfektné súčasťou rôznych smoothie. Samozrejme sa ale tiež ponúka využitie pri príprave rôznych sladkých pokrmov.

Recept na smoothie s acai berry: do mixéra dajte ovocie, teda banán, lesné plody, jablčnú šťavu a acai vo forme prášku. Všetky suroviny rozmixujte a nalejte do nejakej nádoby. Nápoj možno konzumovať samotný, ale pridať môžete aj müsli či čerstvé nakrájané ovocie (napr. Kiwi).
TOPlist

Kontrola článku:
Dátum
Článok o
Acai berry
Hodnotenie autora
51star1star1star1star1star

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*